Кагнітыўная праграма «Карагод сяброў: паклічам вясну ў Быхаве»

У Цэнтры культуры, народнай творчасці і рамёстваў прайшло чарговае пасяджэнне краязнаўчага  клуба «Быхаўскі уезд», якое арганізавала бібліятэка мікрараёна Быхаў-1 разам з супрацоўнікамі  ЦКНТі Р і выкладчыкамі ДУА «ДШМР і М». Да Года гістарычнай памяці была праведзена кагнітыўная праграма  «Карагод сяброў : паклічам вясну ў Быхаве».

У беларускіх даўніх традыцыях ёсць прыгожае яркае свята, прысвечанае вясне – «Гуканне вясны». Гэта першае вясновае свята ў беларусаў. Менавіта ў гэты час прыбываюць  птушкі, якія прыносяць вясну на крылах. Вясна можа быць рана і позна. Позняя вясна прыносіла голад. Такім чынам, абрады сустрэчы і зазывання вясны былі шырока распаўсюджаныя ў Беларусі. Звонкія, радасныя песні трансляваліся паўсюль. Дзяўчаты сабіраліся на самым высокім месцы ў вёсцы і пелі там вясновыя песні – вяснянкі да позняй ночы.

Аб гэтым прысутным, пры дапамозе тэатральнага выканання, падрабязна распавялі ўдзельнікі свята. На мерапрыемстве быў паказаны абрад «Гуканне вясны», дзе вясну-прыгажунню зазывала  дзяўчына ў святочным касцюме Быхаўскага рэгіена, які рэканструявалі настаўнікі ДШМР і М.

Затым ўдзельнікі творчай студыі «Залаты прамень традыцый» прадставілі сваю калекцыю касцюмаў, капялюш і дэкаратыўных сумак.        Праграма была завершана майстар-класамі па вытворчасці птушак з саломы і жывапісу на шкле з удзелам настаўнікаў ДШМРіМ.

Да мерапрыемства была арганізавана кніжная выстава «Каб жыла культура продкаў».

У спадчыну ад продкаў мы атрымалі духоўнае багацце, якім можам ганарыцца перад цэлым светам. Багацце гэта – народныя святы, абрады, звычаі. Без іх ведання і выкарыстання немагчыма сапраўднае выхаванне моладзі, фарміраванне яе духоўнасці.

Наша тэматычная выстава дала магчымасць падрабязна пазнаёміцца з тым, як святкавалі нашы продкі найбольш значныя ў іх жыцці каляндарныя і сямейна-бытавыя святы.

Ідэя адраджэння народных свят сёння павінна стаць галоўным клопатам работнікаў культуры!